Veteranlar Təşkilatı Mart soyqırımı ilə bağlı tədbir keçirib
Veteran.gov.az xəbər verir ki, Cəlilabad rayon Veteranlar Təşkilatı 31 Mart Azərbaycanlıların soyqırımı ilə əlaqədar bu gün tədbir keçirib. Rayon Veteranlar evində təşkil edilən tədbirə əmək və müharibə veteranları, idarə, müəssisə və ictimai birliklərin nümayəndələri dəvət olunublar. Rayon Veteranlar Təşkilatının sədri Ədalət Salman tədbiri giriş sözü ilə açdıqdan sonra şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla ehtiramla yad edilib. Göytəpə şəhər 1 saylı məktəbin tarix müəllimi Fürudin Zeynalov çıxış edərək 1918-ci ilin mart-aprel aylarında erməni daşnakları tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı barədə ətraflı məlumat verib, Bakı, Quba,  Şamaxı, Salyan, Xaçmaz, Lənkəran və digər ərazilərdə, İrəvan quberniyasında minlərlə azərbaycanlının vəhşicəsinə, müxtəlif işgəncələrlə qətlə yetirildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Əmək və müharibə veteranları Əsəd Əliyev, Adil Bağırov, İsmayıl Quliyev, Qurban Əhmədov, rayon Ağsaqqallar şurasının sədri Ədalət Əsgərov, Dini Qurumlarla İş üzrə dövlət qurumunun Cəlilabad rayon nümayəndəsi Cavidan Rəşidov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Əfrahim Abbas, "Dəmir yumruq" ictimai birliyinin sədri Rəfael Şükürov, tarixçi-alim Rza Rzayev, Zərifə Əliyeva adına tam orta məktəbin müəllimi Xəlil Fərəməzoğlu və başqaları çıxış edərək nankor qonşularımız olan ermənilərin əsrlər boyu bizim millətimizə qarşı apardıqları düşmənçilikdən danışıblar və bu gün də onların havadarlarının köməyi ilə  öz məkrli siyasətlərini davam etdirdiklərini xüsusi vurğulayıblar. Tədbirin sonunda Respublika Veteranlar Təşkilatına yeni üzv qəbul edilən bir qrup əmək və müharibə veteranına vəsiqələr təqdim olunub.
Prezident İlham Əliyev və Mehriban Əliyeva şəhid ailələrinə, Vətən müharibəsi qəhrəmanlarına mənzil və avtomobillər təqdim edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 26-da Abşeron rayonunda şəhid ailələrinə, müharibə əlillərinə və Vətən müharibəsi qəhrəmanlarına mənzillərin və avtomobillərin təqdim olunması mərasimində iştirak ediblər.   Qeyd edək ki, bu barədə Prezidentin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Millət vəkili şəhid bulağının açılışında iştirak edib
Veteran.gov.az xəbər verir ki, sentyabrın 29-da Şəki şəhərində Vətən müharibəsinin şəhidi Qənimətov Ətraf Oktay oğlunun xatirəsinə həsr olunmuş şəhid bulağının açılışı olub.   Açılış mərasimində Laçın və Şəki icra hakimiyyətlərinin nümayəndələri, millət vəkili Mahir Abbaszadə, şəhidin ailə üzvləri və yaxınları, qazilər iştirak edib. Ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.   Bildirilib ki, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusu 44 gün ərzində ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdi. Şəhid və qazilərimizin bu günlərdə göstərdiyi qəhrəmanlıq gənc nəsillər üçün örnəkdir.   Şəhid Ətraf Qənimətovun ailə üzvləri göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə təşəkkür edib.   Ətraf Qənimətov Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Vətən uğrunda", “Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" və “Füzulinin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunub.
Respublika Veteranlar Təşkilatı və Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti şəhid ailələri və veteranlarla görüş keçirib
02.03.2021-ci il tarixində Sumqayıt şəhəri, Heydər Əliyev Mərkəzində Respublika Veteranlar Təşkilatı və Sumqayıt şəhər İcra hakimiyyəti iləbrğə şəhid ailələri və veteranlarla görüş keçirilmişdir. Şəhid ailələrinə, veteranlara respublikamızda göstərilən diqqət və qayğı, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən ardıcıl işlər, vətənpərvərliyin təbliğində 44 günlük Vətən müharibəsinin iştirakçılarının cəlb edilməsi tədbirin əsasını təşkil edib. Tədbir şəhilərimizin əbədi xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı. Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Teymur Səmədov  çıxış etdi. O, Sumqayıt şəhərində son dövrlərdə həyata keçirilən abadlıq və quruculuq işləri haqqında məlumat verdi. Şəhər İcra Hakimiyyətinin bütün veteranlara xüsusi qayğı ilə yanaşması, onların problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlər barədə danışdı.  T.Səmədov: “44 günlük Vətən müharibəsində canı və qanı bahasına ərazi bütövlüyümüzü bərpa edən hər bir əsgər və zabitimiz bizim qürurumuzdur.  Onlara hər birimiz borcluyuq, tarix yazan qəhrəmanlarımızı daim fəxr və iftixarla yada salacağımıza əminəm. Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti cənab prezident İlham Əliyevin tapşırıq və göstərişlərini daim rəhbər tutaraq Şəhid ailələrinə,  olan veteranlara diqqət və qayğı ilə yanaşır, bu məsuliyyətli iş gələcəkdə də həssaslıqla davam etdiriləcəkdir”. Daha sonra çıxış edən Respublika Veteranlar Təşkilatının sədri Fatma Səttarova Sumqayıtlılara qonaqpərvərliyinə görə minnətdarlığını bildirdi. Veteran, qazi, döyüşçü adını qürürla daşıyan Azərbaycan oğul və qızını xalqımızın təəssübkeşi adlandırdı. Ərazi bütövlüyümüzün, suverenliyimizin bərpası naminə canından keçmiş, sağlamlığını itirmiş hər bir şəxsə xidmət etməyi xalqımızın mənəvi borcu olduğunu vurğuladı. Şəhidlərimizin ölümsüz olduğunu, bəşəriyyət var olduqca onların da bizim qəlbimizdə əbədi yaşayacağını qeyd etdi. Respublika Veteranlar Təşkilatının sədr müavini polkovnik Cəlil Xəlilov çıxışında Respublika Veteranlar Təşkilatı haqqında məlumat verdi. Bütün qəbildən olan veteranlara respublikamızda göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs etdi. O həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsi iştirakçılarını RVT-a cəlb etməklə böyüməkdə olan gənc nəslin vətənpərvərlik tərbiyəsində onların bilik və bacarıqlarından istifadə etməyin zəruriliyini tədbir iştirakçılarının  diqqətinə çatdırdı. Sumqayıt Şəhər Veteranlar Təşkilatının sədri Sovet Şükürov və başqaları mövzü ətrafında çıxışlar etdilər. Şəhidlərimizin adlarının əbədiləşdirilməsi, veteranlarımızın, qazilərimiz bütün problemlərinin vaxtında həlli istiqamətində görülən işlər haqqında danışdı. Respublika Veteranlar Təşkilatının Mətbuat xidməti