COP29-un gedişatında yeni ekoloji yanaşma və dəyərlər formalaşır
Bakı, 14 noyabr, AZƏRTAC Azərbaycanda keçirilən COP29 qlobal ekoloji fəlakətdən dönüş nöqtəsidir. AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatının sədri polkovnik Cəlil Xəlilov bildirib. Polkovnik qeyd edib ki, COP29 bəşəriyyətin diqqətini dünyadakı iqlim problemlərinə çəkməklə yanaşı, həm də həmin problemlərdən xilas yolunu göstərir: “COP29-un bütün bəşəriyyət üçün əsl önəmi artan ekoloji problemlərin müzakirəsi ilə yanaşı, onlardan qurtulmaq üçün xilas yollarının gündəmə gətirilməsi, bu sahədə konkret qərarların qəbuludur. Yəni, Azərbaycanda keçirilən COP29 dünyanı ekoloji fəlakətdən qurtarmaq üçün dönüş nöqtəsidir. Bütün dünya məhz COP29 sayəsində ekoloji fəlakətin nə qədər yaxında olduğunu, planetin gələcəyinin necə böyük təhlükə ilə üz-üzə qaldığını dərk etdi. Dünyanı bu fəlakətdən qurtarmaq üçün ya indi kritik, fundamental addımlar atılmalı, ya da bəşəriyyət öz məhvinə hazır olmalıdır”. Cəlil Xəlilov vurğulayıb ki, tədbirdə 196 ölkədən on minlərlə nümayəndənin iştirakı dünyanın Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi COP29-a böyük maraq göstərdiyini təsdiqləyir: “Bakıda keçirilən COP29-da 196 ölkədən 72 min iştirakçı qeydiyyatdan keçib ki, onların arasında 80 prezident, vitse-prezident və Baş nazir var. Britaniya, İtaliya, İspaniya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Polşa, Yunanıstan, Çexiya, Xorvatiya, Serbiya və digər ölkələrin rəhbərlərinin, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidentinin nümunəsində liderlərin iştirakı ondan xəbər verir ki, bu günlərdə bütün dünya Bakıya toplaşıb və planetin gələcəyi Azərbaycanda həll edilir”. O qeyd edib ki, hələ davam edən COP29 artıq bir sıra məqsədlərinə çatıb: “Artıq beynəlxalq maliyyə korporasiyaları və bank strukturlarının açıqlamaları var ki, iqlim dəyişikliklərinin fəsadlarına qarşı mübarizə məqsədilə öz maliyyə töhfələrini artıracaqlar. Nümunə üçün qeyd edək ki, Dünya Bankı maliyyə töhfəsini 170 milyarda çatdıracağını bildirib və bu, kifayət qədər böyük rəqəmdir. Bütün bunlar COP29-dan əsas gözlənti olan yeni iqlim maliyyəsi hədəfi üzrə tarixi razılaşmanın əldə olunması üçün COP29-da danışıqlar üçün əla atmosfer yaradır, ekoloji mühitin yaxşılaşması, iqlim dəyişikliklərinə qarşı daha effektiv mübarizə üçün zəmin formalaşdırır”. Polkovnik bildirib ki, COP29 sammitindən irəli gələn vəzifələrin təbliği istiqamətində qeyri-hökumət təşkilatları da aktiv iş aparmalıdır: “Xüsusilə media və sosial şəbəkələrdə bu ideyaların yayılması, təbliği istiqamətində ciddi aktivlik sərgiləməlidir. Bununla yanaşı, həm də dövlətimizin COP29 çərçivəsində qlobal ekoloji mühitin yaxşılaşmasına verdiyi dəstəyin təbliğatında da fəal iştirak etməli, eyni zamanda, Ermənistanın ekoloji cinayətlərini ifşa etməliyik. Bütün dünya görməlidir ki, Ermənistanın vaxtilə işğal altında saxladığı Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi ekoloji vəhşiliklər bütün planetin təhlükəsizliyi üçün necə böyük təhdiddir və ölkəmiz bu qorxunc siyasətin nəticələrini ortadan qaldırmaq üçün necə böyük əmək sərf edir”.
Polkovnik Cəlil Xəlilov Azərbaycan Respublikasının daxili işlər naziri, general-polkovnik Vilayət Eyvazova təşəkkür etdi
“Vətən müharibəsi iştirakçılarının daxili işlər orqanlarında xidmətinə yaradılan şərait dövlətimizin veteranlara olan qayğısına bariz nümunədir” Cari ilin 7 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının daxili işlər naziri, general-polkovnik Vilayət Eyvazov respublikanın şəhər, rayon polis orqanlarında sıravi və kiçik rəis heyəti vəzifələrində xidmət etmək arzusunda olan gənclərin növbəti sıra baxışını keçirib, ümumilikdə 277 nəfər seçim turunun növbəti mərhələsinə buraxılıb ki, onlardan da 61 nəfəri Vətən müharibəsinin iştirakçısıdır. Bununla bağlı Veteran.gov.az-a açıqlama verən Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatının sədr müavini, polkovnik Cəlil Xəlilov bunu Azərbaycan Respublikasının daxili işlər naziri, general-polkovnik Vilayət Eyvazovun, onun timsalında dövlətimizin veteranlara olan diqqət və qayğısı kimi dəyərləndirib:   “Şübhəsiz, daxili işlər orqanlarında xidmət etmək istəyən şəxslər sırasından seçim turunun növbəti mərhələsinə buraxılanlar içərisində  61 nəfər Vətən müharibəsi veteranının olması faktı qürurverici və təqdirəlayqidir. Bu, hər şeydən öncə dövlətimizin, o cümlədən bu dövlətin təhlükəsiziliyinin, sabitliyinin keşiyində dayanan Daxili İşlər Nazirliyinin, onun rəhbəri general-polkovnik cənab Vilayət Eyvazovun veteranlara olan diqqət və qayğısının göstəricisidir. Bu fakt bir daha sübut edir ki, dövlətimiz veteranlara, onların məşğulluq probleminin həllinə, sosial rifahının yüksəlməsinə xüsusi diqqət və həssaslıqla yanaşı, bunun üçün bütün imkan və resurslarından istifadə edir. Mən buna görə Azərbaycan Respublikasının daxili işlər naziri, general-polkovnik Vilayət Eyvazova öz təşəkkürümü bildirir, daxili işlər orqanlarında xidmət edəcək veteranlarımıza uğurlar arzulayıram. İnanıram ki, 44 günlük Vətən müharibəsində erməni faşizminə qarşı cəsarətlə mübarizə aparan veteranlarımız, ölkəmizdə daxili asayişin qorunmasına da öz töhfələrini verəcəklər”. Seymur ƏLİYEV
Azərbaycanda növbədənkənar Prezident seçkiləri elan edilib
Növbədənkənar Prezident seçkiləri 2018-ci il aprelin 11-nə təyin olunub Bakı, 5 fevral, AZƏRTAC Prezident İlham Əliyev fevralın 5-də “Növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin elan edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. AZƏRTAC xəbər verir ki, Sərəncamda Mərkəzi Seçki Komissiyasına növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin 2018-ci il aprelin 11-nə təyin olunmasını və Azərbaycan Respublikasının Seçki Məcəlləsində müəyyən edilmiş qaydada keçirilməsini təmin etmək tapşırılıb.
Azərbaycan Heydər Əliyev ideyalarının işığında böyük inkişaf yolu keçib
Tariximizin ən parlaq səhifəsi olan  15 İyun-Milli Qurtuluş Gününün 29 illiyi ərəfəsindəyik. Arxada qalan 29 il bu tarixi günün əhəmiyyətini daha dərindən dərk etmək imkanı qazandırır. Bu baxımdan ki, baş verən hadisə ilk anlarda  adi görünsə də zaman keçdikcə mahiyyəti, onu doğuran səbəblər, ölkəmizin taleyində rolu daha dərindən təhlil edilir və düzgün dəyərləndirilir. Bir mühüm məqamı da vurğulayaq ki, elə tarixi günlər var ki, ölkələrin, xalqların həyatında dönüş nöqtəsi kimi xarakterizə edilir. 29 illiyini qeyd etdiyimiz Milli Qurtuluş Günü də Azərbaycan dövlətinin, xalqının həyatında dönüş nöqtəsi oldu.  Müstəqilliyimizin bərpasının ilk illərində Azərbaycanda yaşananlar məlumdur. Ölkəyə səriştəsiz, idarəçilikdən xəbərsiz, dövlət maraqlarını öz şəxsi ambisiyalarına qurban verən ünsürlərin rəhbərliyi  Azərbaycanı müstəqilliyini itirmək, bir dövlət olaraq dünyanın siyasi xəritəsindən silinmək təhlükəsi ilə üz-üzə qoymuşdur.  1992-ci ildə AXC-Müsavat cütlüyünün hakimiyyəti zor gücünə ələ keçirməsi  vəziyəti daha da çətinləşdirdi, ölkədə vətəndaş qarşıdurması yaşandı, qardaş qanı axıdıldı. Digər tərəfdən də Silahlı Qüvvələrimzin  torpaqlarımızın deyil, ayrı-ayrı dairələrin maraqlarının müdafiəçisinə çevrilməsi ərazilərimizin işğalına səbəb olmuşdur. Getdikcə ağırlaşan vəziyyət xalqın səbr kasasını doldurdu və ayağa qalxmasını şərtləndirdi. Xalq Vətənini, xalqını canından artıq sevən ulu öndər Heydər Əliyevi hakimiyyətə dəvət etdi. Çünki xalqımız bilirdi ki, yalnız Heydər Əliyev kimi zəngin dövlətçilik təcrübəsinə malik dahi şəxsiyyət Azərbaycanı düşdüyü ağır vəziyyətdən xilas edə bilər. Ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycanın xilası, xalqın qurtuluşu oldu. Azərbaycan xaosdan, anarxiyadan, özbaşınalıqdan, iqtisadi böhrandan xilas olaraq tərəqqi yoluna çıxdı, dünya birliyində müstəqil siyasət həyata keçirən dövlət kimi tanındı. Ümummilli Lider müstəqillik yollarında ilk addımlarını atan dövlətin qarşısında dayanan vəzifələrdən bəhs edərkən beynəlxalq aləmdə tanınmasını vacib amil kimi önə çəkirdi. Bu baxımdan onun dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımızın bir amal-azərbaycançılıq ideyası ətrafında sıx birliyini yaratması bugünümüz üçün mühüm addımlardan oldu.  Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə 2001-ci ildə Dünya azərbaycanlılarının I qurultayının keçirilməsi diaspor quruculuğu prosesində yeni mərhələnin əsasını qoydu. Sonrakı dövrdə hər beş ildən bir Dünya azərbaycanlılarının qurultayları keçirilir. Bu il Şuşada dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımızın bir araya gələrək Zəfər qurultayının keçirilməsi keçilən yolun təhlilində, hədəflərin müəyyənləşdirilməsində, Azərbaycanın diplomatik mübarizədə  qələbəsində diasporumuzun roluna işıq salınmasında əhəmiyyətli rol oynadı.  Zəfər qurultayı, eyni zamanda, birliyimizin, həmrəyliyimizin azad Qarabağdan, azad Şuşadan dünyaya bəyan edilməsi oldu.  Ulu öndər Heydər Əliyev düşünülmüş və məqsədyönlü siyasəti ilə  ölkənin müstəqilliyini qorudu, dayanıqlı inkişafın təməlini qoydu. Ölkədə sabitliyin yaradılması bütün istiqamətlərdə uğurlu addımların atılmasını şərtləndirdi. Azərbaycanın öz təbii sərvətlərindən səmərəli istifadəsini təmin etmək məqsədilə Ulu Öndərin gərgin səyləri nəticəsində 1994-cü il 20 sentyabr tarixində “Əsrin müqaviləsi” imzalandı. İqtisadiyyatın inkişafında neft amlinə xüsusi önəmin verilməsi Ümummilli Liderin uzaqgörən siyasətinin göstəricisi idi. Azərbaycanın iqtisadi müstəqilliyinin möhkəmlənməsi siyasi çəkisinin artmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan yeni dostlar, tərəfdaşlar qazandı. İkitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin genişlənməsi fonunda Qarabağ həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə dolğun şəkildə çatdırılmasına nail olundu. O illərdə hazırda  tarixə qovuşan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün möhkəm hüquqi baza formalaşdı ki, bu da 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsində tarixi Zəfərimizdə öz sözünü dedi. Ulu Öndərin ən böyük arzusu Azərbaycanı bütöv görmək idi. Son 18 ildən artıq dövrdə Heydər Əliyev siyasətini bütün istiqamətlərdə uğurla davam etdirən, Azərbaycanın təkmil inkişaf modelini dünyaya təqdim edən dövlət başçısı, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Ümummilli Liderin bu istəyini reallığa çevirdi. Ölkə Prezidentinin  rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusu Zəfər tarixini yazdı. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Azərbaycanın üçrəngli bayrağının  dalğalanması  qürurumuzdur. Hazırda bu torpaqlarda bərpa-quruculuq işləri geniş miqyas alaraq Böyük Qayıdışın tezliklə reallaşmasına səy göstərilir. Qurtuluşdan Zəfərə çatan inkişaf yolu hələ bundan sonra Azərbaycana daha möhtəşəm uğurlar qazandıracaq.  Azərbaycan Heydər Əliyev ideyalarının işığında inamla irəliyə doğru addımlayır. Bugünkü Azərbaycan ulu öndər Heydər Əliyevin görmək istədiyi azad, müstəqil, ərazi bütövlüyü təmin olunmuş Azərbaycandır.   Məşhur Məmmədov Milli Məclisin deputatı