Respublika Veteranlar Təşkilatının nümayəndə heyəti Sabirabadda qocaman müharibə veteranlarına ərzaq yardımları çatdırıb.
Respublika Veteranlar Təşkilatının Gənclərin Hərbi Vətənpərvərlik şöbəsinin mütəxəssisi İsmayıl İsmayılov və Təşkilatın Mətbuat Xidmətinin əməkdaşı Şəhla Qarayeva, rayon Veteranlar Təşkilatının sədri Faiq Hüseynov Sabirabad rayonunda İcra Hakimiyyətində olublar. Nümayəndə heyətini qəbul edən Sabirabad rayon İcra Hakimiyyətinin İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri  Ceyran Xəlilova ilk öncə qonaqları salamlayıb ,  Respublika Veteranlar Təşkilatının sədri General-polkovnik Tofiq Ağahüseynovun təşəbbüsü ilə koronavirus (COVİD-19) pandemiyası kimi çətin bir dönəmdə müharibə veteranları üçün başladılan ərzaq yardımı aksiyasını yüksək qiymətləndirib. Ərzaq məhsullarından ibarət sovqatlar   Böyük Vətən Müharibəsi veteranlarına təhvil verilib. Məlumat üçün qeyd edək ki, “Biz birlikdə güclüyük!” çağırışına əsasən 245 müharibə veteranına dəstək olmaq məqsədilə ərzaq yardımlarının paylanılması Azərbaycan Respublikası Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranlar Təşkilatının sədri general-polkovnik Tofiq Ağahüseynovun təşəbbüsü ilə həyata keçirilir.
Naxçıvanda şəhid övladlarına həsr olunmuş möhtəşəm bayram tədbiri keçirilib
Veteran.gov.az xəbər verir ki, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə Naxçıvan Şəhid Ailələri İctimai Birliyinin təşkilatçılığı və Səfər Əlirzayevin dəstəyi ilə şəhidlərimizin bizlərə əmanət etdikləri övladları üçün möhtəşəm bayram şənliyi təşkil olunub. Şənlikdə dövlət və hökumət nümayəndələri, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatları, Xalq artistləri, ziyalılar, el ağsaqqalları, şəhid və qazi ailələri iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində təşkil olunan şou proqram, uşaqlar üçün müxtəlif əyləncəli oyunlar və maraqlı səhnəciklər tədbir iştirakçılarının böyük maraq və sevincinə səbəb olub. Tədbirin sonunda şəhid övladlarına hədiyyələr təqdim olunmuş, şəhidlərimizin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilərək, ruhlarına dualar oxunub. Bu mərasimdə, həmçinin şəhid ailələrinə və onların övladlarına dəstəyin vacibliyi bir daha vurğulanmış, şəhidlərin qəhrəmanlıqları qeyd olunmuş, onların irsinin gələcək nəsillərə ötürülməsi üçün mühüm bir mesaj verilmişdi.
“Vətən uğrunda ölərəm”
Oturub düşünsən bir az dərindən Bu torpaqda ulu hər yan, hər yerdi. Bu qədər dəyərsiz idisə Vətən, Mübariz nə üçün canını verdi?! Bu misraları yazanda əsgər Əlikram Xanışovun heç 20 yaşı yox idi. Qonşu rayondan olan əfsanəvi Milli Qəhrəman Mübariz İbrahimov haqqında düşüncələrini qələmə almağa çalışmışdı. Elə bu duyğularla da onun yolunu davam etdirmək üçün müddətli hərbi xidmətdən cəmi 20 gün sonra müqavilə əsasında işləyən kiçik komandir heyətinə qəbul olunmuşdu.  Bir neçə ay keçməmiş Vətən müharibəsi başlananda həyatını hərb işinə həsr edən Əlikram sevinmişdi ki, nəhayət, işğalçılardan qisas almaq üçün fürsət yaranıb. Buna görə də ön cəbhədə mərdliklə döyüşür, azacıq sakitlik yaranan kimi isə qeyd dəftərçəsinə Vətənlə bağlı poetik duyğularını yazırdı:  İnsan deyərəm mən sənə, haqqına can ver, Gəl, saxlama öz haqqını pünhan ürəyində. Bəli, Vətən uğrunda şərəflə vuruşaraq ölmək onun amalı idi. Odur ki, döyüşlər başlanandan bir həftə sonra şəhadətə ucalması ilə sanki arzusuna qovuşdu Əlikram. “Əgər ölsəm, eləyin cismimə bayrağı kəfən”, – deyən şəhid, arzuladığı kimi, üçrəngli Azərbaycan bayrağına bükülərək doğma Göytəpə şəhərinə gətirildi...  Əlikram Xanışov ölümündən sonra Prezident sərəncamları ilə “Cəsur döyüşçü”, “Suqovuşanın azad olunmasına görə” və “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif edilib. Cəlilabad Rayon Veteranlar Təşkilatının təşəbbüsü ilə çap olunan şeirlər kitabına isə onun müqəddəs məsləkinə uyğun ad qoyulub: “Vətən uğrunda ölərəm”.  Cəlilabad şəhərindəki 3 nömrəli tam orta məktəbin geniş akt zalında şəhid şairin kitabının təqdimat mərasiminə toplaşanlar – hərbçi dostları, qazilər, əmək və müharibə veteranları, ictimaiyyət nümayəndələri, müəllim və şagirdlər öncə onun ölməz xatirəsinə baş əyiblər. Rayon Veteranlar Təşkilatının sədri – kitabın redaktoru və ön sözünün müəllifi, şair Ədalət Salman Vətən müharibəsi şəhidi Əlikramın həyat və döyüş yolu haqqında danışıb, onun fitri istedad sahibi kimi erkən yaşlarından yaradıcılıqla məşğul oldugunu bildirib. Qeyd edib ki, kitabdakı şeirlərin böyük əksəriyyəti vətənpərvərlik ruhunda yazılan nümunələrdir.  Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı Rəşad Abdullayevin atası Arif Abdullayev, tanınmış mədəniyyət işçisi Xeyrulla Şahbazov, hərbçi mayor Elşən Abbasov, Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndəsi Cavidan Rəşidov, şəhidin döyüş yoldaşı Mirnatiq Cabbarlı, AYB üzvləri Əfrahim Abbas, İman Abdulla, Sakit İsayev, xeyriyyəçi sahibkar Rafiq Abışov və başqaları çıxış edərək torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsinin həmişə əziz tutulduğunu, şəhid ailələrinə və qazilərə dövlətimizin daim diqqət və qayğı göstərdiyi xüsusi vurğulayıblar. Şəhid Əlikram Xanışovun məktəblilərin ifasında səslənən şeirləri tədbir iştirakçılarına duyğulu anlar yaşadıb. Şəhidin anası Xoşqədəm Xanışova kitabın nəşrini və təqdimatını təşkil etdiyinə görə rayon Veteranlar Təşkilatına və tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib. Sonda şəhid Əlikram Xanışovun "Vətən uğrunda ölərəm" adlı kitabı tədbir iştirakçılarına hədiyyə olunub.  “Xalq” qəzeti Ə.ƏLİYEV
Respublik Veteranlar Təşkilatının VII Plenumu
Tədbir Azərbaycan Respublikası Dövlət himninin səslənməsi ilə başlanmış, daha sonra Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş bütün şəhidlərimizin, eləcə də ötən plenumdan sonra dünyasını dəyişmiş Rəyasət Heyəti üzvlərinin və veteranlarımızın xatirəsini 1 dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.   Plenumun işini giriş sözü ilə sədri, general-polkovnik Tofiq Ağahüseynov açaraq qeyd etmişdir ki, Respublika Veteranlar Təşkilatının VII Plenumunda RVT Rəyasət Hüyətinin üzvləri, Mərkəzi aparatın işçiləri, bütün şəhər və rayon təşkilatlarından, İkinci Dünya, Qarabağ müharibələri və Silahlı Qüvvələr veteranları olmaqla 120 nəfər üzv seçilmişdir. Plenumda Təşkilatının sədr müavini, ehtiyatda olan polkovnik Cəlil Xəlilov Respublika Veteranlar Təşkilatının 2017-ci il üzrə Tədbirlər Planına və Rəyasət  Heyətinin qərarlarına uyğun olaraq fəaliyyətini təhlil edərək demişdir: “Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, hazırda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin uğurla davam etdirdiyi veteranlara qayğı siyasətinin başlıca məqsədi vətənpərvər insanların xidmətlərinin qiymətləndirilməsi, cəmiyyətdəki mövqeyinin, sosial müdafiəsinin gücləndirilməsidir. Azərbaycanda veteranların problemlərinin həlli dövlətin həyata keçirdiyi ardıcıl və məqsədyönlü xətdir. Hər il İkinci dünya müharibəsi iştirakçılarına, bu müharibədə həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, həmin dövürdə arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə verilən birdəfəlik maddi yardımın həcminin artırılması, eləcə də veteranların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi sahəsində imzalanan fərman və sərəncamlar bu qayğının əyani sübutlarıdır. Hazırda ölkəmizdə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və konstitusiya quruluşunun müdafiəsi ilə əlaqədar əlil olmuş 13,5 min nəfərə əmək pensiyaları, sosial müavinətlər, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqaüdləri verilir. Bundan əlavə, qeyd edilən şəxslərin, eləcə də şəhid ailələrinin mənzil və fərdi evlərlə, müharibə əlillərinin isə minik avtomobilləri ilə təmin edilməsi üzrə mühüm sosial proqramlar icra edilir. Müharibə əlilləri və şəhid ailələrinə son 20 il ərzində 3646 şəxsə mənzil və fərdi ev verilib. Təkcə ötən il 450 nəfər müharibə əlili sanatoriya-kurort putyovkası ilə təmin olunub və digər tədbirlər görülüb. Respublika Veteranlar Təşkilatı bu qayğı və diqqəti yüksək qiymətləndirir və ona layiqincə cavab vermək üçün fəaliyyətinin səmərəliliyini ildən-ilə artırır. Bunu 2017-ci il üzrə Tədbirlər Planına və Rəyasət  Heyətinin qərarlarına uyğun olaraq fəaliyyət istiqamətləri üzrə Təşkilatın hesabat dövründəki fəaliyyəti də aydın göstərir. Bu dövrdə həyata keçirilən tədbirlər əsasən bir neçə istiqamət üzrə təşkil olunmuşdur. Bunlardan ən başlıcası İkinci dünya müharibəsində alman faşizmi üzərində Qələbənin 72 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin həmin müharibənin iştirakçıları ilə görüşünün təşkili və 72 illiyə hazırlıq istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı olmuşdur.”. Məruzəçi RVT-nin gənclərin hərbi vətənpərvərlik tərbiyəsinin gücləndirilməsi, onların Azərbaycan dövlətinə və xalqına sədaqət ruhunda hazırlanmaları, veteranların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi, təşkilati və təbliğati iş istiqamətləri üzrə fəaliyyətindən bəhs etmiş, Bakı şəhərində və ölkənin bütün rayonlarında keçirilmiş tədbirlər barədə Plenum iştirakçılarına qısa məlumat vermişdir. O, 2017-ci ilin oktyabr ayınadək ölkədə 602 nəfər ikinci dünya  müharibəsi iştirakçısı olduğunu, onlardan 16 nəfərinin yaşının 100-ü keçdiyini bildirmişdir. Həmçinin, 6683 nəfər ikinci dünya  müharibəsi veteranların dul qadınları, 4742 nəfər məhəlli döyüş iştirakçıları, 3340 nəfər arxa cəbhə veteranları, 21954 nəfər Silahlı Qüvvələr veteranları, 133.624 nəfər əmək veteranı olduğu vurğulanmışdır. C.Xəlilov il ərzində RVT-yə veteran və veteran ailələri nümayəndələrindən daxil olmuş 150-dən çox məktub, ərizə və müraciətlər əsasında veteranların sosial-hüquqi müdafiəsinin təmin olunması, problemlərinin həlli məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası müxtəlif dövlət  orqanlarına rəsmi məktublar, sorğular göndərildiyini bildirmişdir. Eləcə də, il ərzində telefon vasitəsi ilə 100-ə yaxın müxtəlif zümrədən olan veteranın müraciət və xahişi araşdırılmış, zəruri hallarda onlar Təşkilatda qəbul edilmişlər. Həmin müraciətlər mənzillə təminat, mənzil təmiri, xüsusi avtomaşın alınmasından başlamış, şəhid statusunun bərpası, pensiyanın yenidən hesablanması, müharibə veteranı vəsiqəsinin verilməsi, məhkəmə qərarlarının icrasına qədər ən müxtəlif sahələri əhatə etmişdir. C.Xəlilov Təşkilatın keçirdiyi ən mühüm tədbirlər sırasında “Azərbaycan Respublikası “Xatirə” kitabı”nın 15-ci cildinin təqdimatını, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 99-cu ildönümünü, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, general-leytenant Hüseyn Rəsulbəyovun, görkəmli alim və hərbi xadim Kərim Kərimovun yubileylərini, İkinci dünya müharibəsində alman faşizmi üzərində qələbənin 75-ci ildönümünə hazırlıq çərçivəsində Respublika Veteranlar Təşkilatı “Qələbənin Varisləri” Beynəlxalq İttifaqı ilə birlikdə Bakı şəhərinin Səbayil rayonu ərazisində yerləşən 160 saylı orta məktəbdə və Nəsimi rayonu ərazisindəki İlyas Əfəndiyev adına Elitar Gimnaziyada “Beynəlxalq sülh” günündə dünyanın 70-ə yaxın ölkəsinin qoşulduğu “Sülh göyərçini” mənəvi birliyə  çağrış və s. tədbirləri qeyd etmişdir. O, Azərbaycan Respublikası Veteranlar Təşkilatı, “Qələbənin Varisləri” Beynəlxalq İttifaqının Azərbaycan nümayəndəliyi və Cənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkil etdikləri, dünyanın 20 ölkəsindən yüksək səviyyəli qonaqların iştirak etdiyi “Xalqların birliyi faşizm üzərində qələbədə və sülhün qorunmasında əsas amil kimi” mövzusunda beynəlxalq konfransı xüsusi vurğulamış, bu tədbirin ölkə ictimaiyyəti, həm də xarici ölkə nümayəndələri tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirmişdir. Məruzə ətrafında çıxış edən ikinci dünya müharibəsi veteranı Fatma Səfərova, Preziden Admistrasiyası İcyimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdir müavinin Ərəstun Mehdiyev, Respublika Veteranlar Təşkilatının Nəzarət-Təvtiş Komissiyasının sədri Cahangir Nəsirov, Zəngilan rayon Veteranlar Təşkilatının sədri Əşrəf Şükürov, Şamaxı rayon Veteranlar Təşkilatının sədri Ağarza Bayramov, Gəncə şəhər Veteranlar Təşkilatının sədri Yusif Məmmədov, Ağdam rayon Veteranlar Təşkilatının sədri Hümmət Sadıqov, Sabunçu rayon Veteranlar Təşkilatının sədri Elxan Mirzəyev RVT-nin 2017-ci ildəki fəaliyyətin yüksək qiymətləndirmiş, veteranlara göstərilən qayğıdan və qarşıda duran vəzifələrdən danışmışlar. VII Plenum müzakirə olunan məsələlərlə bağlı, o cümlədən Respublika Veteranlar Təşkilatının 2018-ci il üzrə tədbirlər planının təsdiqi barədə müvafiq qərarlar qəbul etmişdir. RVT-nin VII Plenumunda dövlət orqanlarının nümayəndələri, RVT-nin şəhər və rayon təşkilatlarının sədrləri, İkinci dünya, Qarabağ, Əfqanıstan müharibələri, əmək və Silahlı Qüvvələr veteranları, ziyalılar, media təmsilçiləri iştirak etmişlər.