Bu məqamlar Özbəkistanda gənclərin öz gələcəyinə diqqət yetirmələri, biliklərə yiyələnmələri, istedadlarını nümayiş etdirmələri üçün hər cür şərait və imkanlar yaradılıb deməyə əsas verir. Bu gün buxaralı gənclərin həyatında, dünyagörüşlərində baş verən dəyişikliklər, onların sağlam gələcək arzusu, ölkəmizin inkişafına töhfə vermək istəyi də təqdirəlayiqdir. Bundan söz düşmüşkən, ilk növbədə uğur qazanmış, həyatda öz yerini tapan məşhur adamlarin həyat fəlsəfəsinə diqqət yetirək: onlar təhsildən əl çəkmirlər, çətinliklərə boyun əymirlər, həmişə səbirli, hərəkətdə olurlar. Eyni zamanda Özbəkistanda xaricdən işləyənlərin sayı da artır. Əlbəttə, uzaqdan işləmək hər iki tərəf üçün əlverişlidir. Bu fəaliyyət növü frilanserlik, yəni bir mütəxəssisin müəyyən bir müəssisə ilə birbaşa əlaqəli olmaması və razılaşdırılmış pul məbləğində müəyyən bir müddət ərzində müstəqil şəkildə layihələr və tapşırıqları yerinə yetirməsidir. Frilanseliyin proqramlaşdırma sahəsi yüksək həddə çatıb. İT üzrə frilanser olmaq proqramlaşdırma və ingilis dilini dərindən öyrənməyi tələb edir. Bunun üçün internetdə xarici və proqramlaşdırma dillərini öyrədən bir çox pulsuz təlim kursları mövcuddur. Proqramlaşdırma üçün xarici dilləri pulsuz öyrədən duolingo.com, code.org, uzbekcoders.uz, mohirdev.uz və ya prep.uz saytlarından istifadə edə bilərsiniz. Təhsil xidmətləri göstərən İT parkın rezidentləri vasitəsilə informasiya texnologiyaları sahəsində öz bacarıqlarını artırmaq imkanı da var. Qeyd edək ki, Buxara Vilayət Xalq Deputatları Şurasının ölkədə ilk olan e-kengash.uz rəsmi saytı İT parkın rezidenti “IT Education Leader” MÇC tərəfindən hazırlanıb. Dövlətimizin başçısı tərəfindən irəli sürülən beş mühüm təşəbbüsdən üçüncüsü, əhalinin və gənclərin kompüter texnologiyalarından və internetdən səmərəli istifadəsinin təşkilinə yönəlib. Bu təşəbbüsün həyata keçirilməsini, yəni əhalinin, o cümlədən gənclərin kompüter texnologiyaları və internetdən səmərəli istifadəsini təmin etmək məqsədilə rayonun bütün şəhər və rayonlarında ümumilikdə 12 rəqəmsal texnologiya tədris mərkəzi yaradılmışdır. Onlarda hazırda 25 mütəxəssis çalışır. Bu mərkəzlərdə gənclərə informasiya texnologiyaları, proqramlaşdırma, robototexnika, kiberidmanın əsasları və elektron ticarət kimi istiqamətlər üzrə bilik və bacarıqlar verilir. Bu günə qədər 2398 tələbə kompüter savadlılığı, veb-proqramlaşdırma, mobil-proqramlaşdırma, qrafik dizayn, robototexnika, kibersport və İT-İngilis dili kimi müvafiq sahələr üzrə təlim keçib və sertifikat alıb. 2021-ci ilin may ayında Buxara rayonunda Rəqəmsal texnologiyalar tədris mərkəzini veb-proqramlaşdırma üzrə sertifikatla bitirən Azadbek Hatamov hazırda "Feliçita" Tədris Mərkəzində bacı və həmyaşıdlarına proqramlaşdırma üzrə dərs deyir. Digər məzun Nazim Rəhimov hazırda "İT PARK" ın Buxara filialında veb-proqramlaşdırma sahəsində çalışır. Tədris mərkəzlərində “Dəmir dəftər”, “Gənclər kitabı” və “Qadın kitabı”nda qeydiyyatdan keçən 374 şagird pulsuz təhsil alıb və bacarıqlarını inkişaf etdirib. Gənclərin proqramlaşdırma və informasiya texnologiyaları sahəsində startap layihələrinə cəlb edilməsi və dəstəklənməsi, təcrübə mübadiləsinin təmin edilməsi məqsədilə rayonumuzda bir çox müsabiqələr təşkil olunub. Bunlara “İdeaton”, “Hakaton”, “Perspektivli İT layihələri”, “Proqramlaşdırmada ilk addım”, “Vabkent.Teç”, “Buxara IT EXPO” müsabiqələri və kiberidman yarışları daxildir. Gənclərin informasiya texnologiyaları və kommunikasiyalarına marağını artırmaq, onların proqramlaşdırma üzrə ilkin bacarıqlarını inkişaf etdirmək, o cümlədən gəncləri “Bir Milyon proqramçı” layihəsinə cəlb etmək məqsədilə rayonlarda İT-parkın əməkdaşları ilə bağlı təbliğat-təşviqat işləri aparılıb, uzbekcoders.uz platformasından dərslərin mənimsənilməsi üzrə dərslər keçirilir. Bu günə kimi www.uzbekcoders.uz saytında “Bir milyon proqramçı” layihəsi çərçivəsində 57 735 gənc oğlan və qız qeydiyyatdan keçib və 36 443 iştirakçı, o cümlədən 28 810 məzun sertifikat alıb. Həmçinin bu layihənin təbliği məqsədilə rayonda 102 ümumtəhsil məktəbi, 36 peşə liseyi, kollec və texnikumlar təşkil olunub. Bundan əlavə, yeni yaradılmış Buxara İnformasiya Texnologiyaları Kollecində gənclərin informasiya texnologiyaları sahəsində biliklərini təkmilləşdirmək üçün geniş imkanlar var. Orta ixtisas təhsili proqramlarını müvəffəqiyyətlə başa vurmuş məzunlar ixtisasları üzrə bakalavriat təhsili sahələri üzrə qəbul imtahanı olmadan təkbətək müsahibə yolu ilə ali təhsil müəssisələrində təhsillərini davam etdirmək hüququ qazanacaqlar. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə rayonda informasiya texnologiyaları və rabitə sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisə və təşkilatların sayı 15 faiz artaraq 341-ə çatıb. Təbii ki, informasiya texnologiyaları sahəsində ixtisaslı kadrların yetişdirilməsi bu sahədə yeni müəssisə və təşkilatların sayını artıracaq ki, bu da iqtisadi inkişafda mühüm rol oynayacaq. Ən əsası isə yuxarıda adlarını çəkdiyimiz gənclərin çağa uyğun böyüməsi, ölkəmizin inkişafına töhfə vermək kimi böyük yolda geniş imkanlardan istifadə edilməsi hər bir gənci böyük nailiyyətlərə sövq edən əməllərdir. Bu yolda ayıq ruhla yaşamaq gənclərimizdən fədakarlıq və iştirak hissi tələb edir.   Əlican Yaxşıyev, İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İnkişafı Nazirliyinin Buxara Regional İdarəsinin rəisi
Cəlil Xəlilov: beynəlxalq konfransda Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında həqiqətləri dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırırıq
“Müasir dünyada təhlükəsizlik: qlobal və regional çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransda 20-dən çox ölkənin veteranlar təşkilatlarının rəhbərləri, Dünya Veteranlar Federasiyasının prezidenti Dan-Viqqo Berqtun iştirak edir. Konfransda beynəlxalq təhlükələrə qarşı mübarizə mövzusu müzakirə olunur. Tədbirdə Azərbaycanın üzləşdiyi erməni faşizmi təhlükəsinə qarşı mübarizə yollarını müəyyənləşdirir, beynəlxalq təşkilatları Azərbaycan həqiqətləri barədə məlumatlandırırıq. AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirləri Azərbaycan Respublikası Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatının sədr müavini, ehtiyatda olan polkovnik Cəlil Xəlilov qurumun yaradılmasının 30 illiyinə həsr olunan “Müasir dünyada təhlükəsizlik: qlobal və regional çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransla bağlı jurnalistlərə müsahibəsində deyib. C.Xəlilov deyib ki, Ermənistan beynəlxalq təşkilatların çağırışlarına, qəbul etdikləri qərar və qətnamələrinə məhəl qoymadan Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin 20 faizini işğal atlında saxlayır. Biz bu tədbiri keçirməklə həm də beynəlxalq təşkilatları bu barədə məlumatlandırırıq. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında həqiqətləri dünya ictimaiyyətinin diqqətinə bir daha çatdırılmasına kömək etmələri üçün onların imkanlarından istifadə edirik. Beynəlxalq təşkilatların Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası üçün Ermənistana təzyiq göstərməsinə kömək göstərilməsini istəyirik. Konfransın sonunda bu məsələ ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara müraciət qəbul ediləcək.
“Bugünün həqiqətlərini sabahkı nəsillərə çatdırmaqda belə filmlərin rolu olduqca böyükdür”
Məşhur Məmmədov: “Üzləşdiyimiz bəlaların bir çoxuna səbəb məhz unutqanlığımız olub”   “Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinə ərsəyə gətirdiyi filmlərə görə təşəkkür edirəm”   Xəbər verdiyimiz kimi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sifarişi əsasında çəkilən “Vətən naminə”, “Erməni vandalizmi”, “Qarabağın tarixi-dini abidələri” sənədli filmləri, o cümlədən Komitənin tabeliyində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun dəstəyi, “Azərbaycan Bibliya Cəmiyyəti”nin sifarişi ilə ərsəyə gələn “Mənəvi borc” filmi Xəzər televiziyasında nümayiş etdirilib.   Ordumuzun Vətən müharibəsində göstərdiyi qəhrəmanlıqların əbədiləşdirilməsi, habelə erməni vandalizmi tərəfindən törədilən vəhşiliklərin unudulmaması baxımından bu cür filmlərin hazırlanmasının tarixi-ictimai və mənəvi əhəmiyyəti nədən ibarətdir?  Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə hazırlanan bu filmləri xalqımız və dövlətimiz qarşısında mühüm tarixi xidmət kimi dəyərləndirmək mümkündürmü?   Saytımıza açıqlama verən millət vəkili Məşhur Məmmədov bu kimi filmlərin bugünümüzlə yanaşı, gələcəyimiz baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb:   “Tarix sübut edir ki, bizim başımıza gələn bir çox bəlalara səbəb məhz bizim unutqanlığımız olub. Elə buna görə də tariximiz, keçmişimizlə bağlı həqiqətləri daim diqqət mərkəzində saxlamaq, onların unudulmasına yol verməmək üçün bu cür filmlərin çəkilməsi vacibdir.   44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan ordusu böyük qəhrəmanlıqlar göstərdi. Hərbçilərimiz düşmən işğalındakı torpaqları çox qısa zamanda işğaldan azad etdi. Torpaqlarımız işğaldan azad olunandan sonra bir bir daha şahid olduq ki, düşmən bu torpaqlarda böyük vəhşiliklər, dağıntılar və talanlar həyata keçirib.   Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, eləcə də sözügedən komitənin nəzdində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun dəstəyi ilə çəkilən filmlərdə həm xalqımızın müharibədə göstərdiyi əzm və fədakarlıq, həm də erməni faşizminin anti-insani mahiyyəti parlaq şəkildə öz əksini tapır. Bu filmlər tariximizin qorunması, olduğu kimi xatırlanması, yaşadılması üçün mühüm önəm kəsb edir. Bugünün həqiqətlərini sabahkı nəsillərə çatdırmaq üçün belə filmlərin çəkilməsi olduqca əhəmiyyətlidir. Bu cür filmlər gələcək nəsillərə imkan verəcək ki, onlar tariximizə dərindən bələd olsunlar, üzləşdiyimiz bəlalardan dərs çıxarsınlar və daim ayıq-sayıq olsunlar.   Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinə ərsəyə gətirdiyi filmlərə görə təşəkkür edirəm. İnanıram ki, həm Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsi, həm də digər dövlət qurumlarının dəstəyi ilə bu cür filmlərin hazırlanması gələcək nəsillərin maariflənməsi baxımından mühüm rol oynayacaq, hər zaman gələcək nəsillərə hərbçilərimizin qəhrəmanlığından, erməni vandallarının törətdiyi vəhşiliklərdən danışacaq”.   Seymur ƏLİYEV
Yeni məktəb binası tikiləcək - SƏRƏNCAM
Qazax şəhərində Mehdi Hüseyn adına humanitar və təbiət fənləri üzrə məktəb-lisey binası sökülərək yenidən tikiləcək. Publika.az xəbər verir ki, bununla bağlı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Qazax şəhərində Mehdi Hüseyn adına humanitar və təbiət fənləri üzrə məktəb-lisey binasının əsaslı təmiri ilə bağlı tədbirlər haqqında” 2020-ci il 5 mart tarixli 1899 nömrəli Sərəncamında dəyişiklik edib.