İlham Əliyev: “Qarabağımızı ən qısa zamanda əsl cənnətə çevirəcəyik”
“Dekabrın 10-da Bakının Azadlıq meydanında keçirilmiş möhtəşəm Zəfər Paradı Azərbaycan dövlətinin siyasi, iqtisadi və hərbi qüdrətini, xalqımızın iradəsini, ordumuzun qələbə əzmini, əsgər və zabitlərimizin sarsılmaz döyüş ruhunu nümayiş etdirmişdir”. Bunu Prezident İlham Əliyev dünya azərbaycanlılarına müraciətində bildirib. “Xalqımıza milli qürur və şərəf hissini, qələbə sevincini yaşadan, üçrəngli bayrağımızı işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda, Qarabağın tacı olan müqəddəs Şuşada dalğalandıran müzəffər ordumuzun bütün şəxsi heyətinə bir daha dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Şəhidlərimizin ölməz ruhu qarşısında baş əyərək onlara Allahdan rəhmət diləyir, yaralı hərbçilərimizin tezliklə şəfa tapmasını arzulayıram. Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan beynəlxalq informasiya məkanında öz sözünü deyərək ölkəmizə qarşı aparılan dezinformasiya kampaniyalarının qarşısını almış, Ermənistanın vandalizmini və mülki insanlara qarşı terror siyasətini beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmışdır. Ermənistanın işğalı və vəhşiliyi nəticəsində başdan-başa dağıdılmış doğma Qarabağımızı əminəm ki, biz ən qısa zamanda əsl cənnətə çevirəcəyik”.
Prezident düşmənin məhv edilən və götürülən texnikalarını açıqladı
“Bu gün aparılan döyüşlərdə düşmənin hərbi texnikası məhv edilib və hərbi qənimətlər götürülüb”. Bu barədə Prezident İlham Əliyev xalqa müraciətində bildirib.   İ.Əliyev qeyd edib ki, düşmənin 16 komanda məntəqəsi, 196 tank, 38 BM-21, bir Uraqan, 10 özü yeriyən artilleriya qurğusu, 36 piyadaların döyüş maşını, 24 artilleriya batareyası, iki HHM vasitəsi, iki “S-300” kompleksinin, 25 ASA zenit raket kompleksi, dörd radio texniki maneə vasitəsi, 136 top, 56 mina atan, bir Tos-1-a sursatı və iki radiolokasiya stansiyası məhv edilib. Prezident düşməndən qənimət götürülən hərbi texnikadan da danışıb: “Düşməndən 18 tank, dörd top, 22 piyadaların döyüş maşını, 12 minaatan, dörd UAZ maşını, bir ekskavator, 27 “İqla” kompleksi, bir ZİL maşını və doqquz QAZ maşını götürülüb. Düşmənin əlində Azərbaycan silahlı qüvvələrinə aid olan bir texnika da yoxdur”.
ГЮЛЬМАМЕДОВ АЛИ ИМАМДЖАН ОГЛЫ
Родился 22 февраля 1924 года. В городе Баку, селение Коби. Отец - Гюльмамедов Имамджан Велиджан оглы, родился 1898 году - Закончил Стамбульский Государственный Университет. Деятель Министерства Образования Азербайджана. С 1921 по 1930 гг. работал в Коби. 1-ая Советская школа в селе была построена по его инженерному замыслу. Он был назначен директором этой школы. С 1930 по 1935 гг. он проработал начальником отдела образования в г. Кува. В 1935 году его послали в Дагистан Махачкалу, начальником отдела Министерства Образования, где он проработал до 1937 года. В 1937 году как и многих преданных своей Родине и народу выдающихся людей его репрессировали и расстреляли. Мать-Гюльмамедова Ханбаджы Халыг гызы, родилась 1908 году - домохозяйка. Гюльмамедов Али Имамджан оглы в 1941 года закончил Среднюю 10 летнюю школу. Когда началась Великая Отечественная Война ему было 17 лет. В сентябре 1942 года был призван в ряды Вооруженных Сил СССР и отправлен на фронт. Через 3-4 месяца был назначен командиром орудия и с января 1943 по январь 1945 года воевал в составе 352 Зенитного Артиллерийского полка III Украинского Фронта командиром 85 мм. пушки. Был награжден орденом Сталина. В феврале 1943 года был награжден Медалью За Отвагу, в сентябре 1943 года - Орденом Красной Звезды, 1944 году сбил немецкий самолет за что был награжден Орденом Славы III степени. Был дважды ранен. В апреле 1945 года участвовал в сражениях за взятие Вены, за что был награжден медалью за взятия Вены. В Вене был ранен, помещен в госпиталь. Победу в Великой Отечественной Войне встретил в Австрии в г. Вена. Но и после войны продолжал службу и был демобилизован в сентябре 1947 года. 1948 году поступил в Бакинский Медицинский Институт но через год был отчислен, как сын «Врага народа». Надо же, сын «Врага народа» на войне Родину защищать мог, а получать образование в институте нет. Моя бабушка лично была на приеме у Сталина по вопросу реабилитации имени моего дедушки Гюльмамедов Имамджан Велиджан оглы. И только 1956 году имя моего дедушки было реабилитировано и он официально был внесен в список жертв репрессий. Но не смотря ни на что мой отец всегда с особым уважением и любовью говорил о Сталине и Советском Союзе. Гюльмамедов Али Имамджан оглы умер 24 марта 2000 года.
Əliyev Hümbət Hümbət oğlu
II Dünya Müharibəsi və əmək veteranı, Əliyev Hümbət Hümbət oğlu 25 oktyabr tarixində vəfat edib. 1921-ci ildə Qazax rayonun Aşağı Əskipara kəndində dünyaya göz açmışdır. 1939-cu ildə ordu sıralarına çağrılmışdır. Sovet-Finlyandiya müharibəsinin iştirakçısı olmuş, daha sonar  Pribaltika cəbhəsində vuruşmuş, bir sıra orden və medallarla təltif edilmişdir. Müharibədən qayıtdıqdan sonra uzun müddət  məktəbdə müəllim işləmişdir. Hümbət Əliyevin vəfatı ilə bağlı Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatının Rəyasət Heyəti üzvləri mərhumun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir. Allah rəhmət eləsin!