“Bugünün həqiqətlərini sabahkı nəsillərə çatdırmaqda belə filmlərin rolu olduqca böyükdür”
Məşhur Məmmədov: “Üzləşdiyimiz bəlaların bir çoxuna səbəb məhz unutqanlığımız olub”   “Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinə ərsəyə gətirdiyi filmlərə görə təşəkkür edirəm”   Xəbər verdiyimiz kimi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sifarişi əsasında çəkilən “Vətən naminə”, “Erməni vandalizmi”, “Qarabağın tarixi-dini abidələri” sənədli filmləri, o cümlədən Komitənin tabeliyində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun dəstəyi, “Azərbaycan Bibliya Cəmiyyəti”nin sifarişi ilə ərsəyə gələn “Mənəvi borc” filmi Xəzər televiziyasında nümayiş etdirilib.   Ordumuzun Vətən müharibəsində göstərdiyi qəhrəmanlıqların əbədiləşdirilməsi, habelə erməni vandalizmi tərəfindən törədilən vəhşiliklərin unudulmaması baxımından bu cür filmlərin hazırlanmasının tarixi-ictimai və mənəvi əhəmiyyəti nədən ibarətdir?  Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə hazırlanan bu filmləri xalqımız və dövlətimiz qarşısında mühüm tarixi xidmət kimi dəyərləndirmək mümkündürmü?   Saytımıza açıqlama verən millət vəkili Məşhur Məmmədov bu kimi filmlərin bugünümüzlə yanaşı, gələcəyimiz baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb:   “Tarix sübut edir ki, bizim başımıza gələn bir çox bəlalara səbəb məhz bizim unutqanlığımız olub. Elə buna görə də tariximiz, keçmişimizlə bağlı həqiqətləri daim diqqət mərkəzində saxlamaq, onların unudulmasına yol verməmək üçün bu cür filmlərin çəkilməsi vacibdir.   44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan ordusu böyük qəhrəmanlıqlar göstərdi. Hərbçilərimiz düşmən işğalındakı torpaqları çox qısa zamanda işğaldan azad etdi. Torpaqlarımız işğaldan azad olunandan sonra bir bir daha şahid olduq ki, düşmən bu torpaqlarda böyük vəhşiliklər, dağıntılar və talanlar həyata keçirib.   Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, eləcə də sözügedən komitənin nəzdində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun dəstəyi ilə çəkilən filmlərdə həm xalqımızın müharibədə göstərdiyi əzm və fədakarlıq, həm də erməni faşizminin anti-insani mahiyyəti parlaq şəkildə öz əksini tapır. Bu filmlər tariximizin qorunması, olduğu kimi xatırlanması, yaşadılması üçün mühüm önəm kəsb edir. Bugünün həqiqətlərini sabahkı nəsillərə çatdırmaq üçün belə filmlərin çəkilməsi olduqca əhəmiyyətlidir. Bu cür filmlər gələcək nəsillərə imkan verəcək ki, onlar tariximizə dərindən bələd olsunlar, üzləşdiyimiz bəlalardan dərs çıxarsınlar və daim ayıq-sayıq olsunlar.   Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinə ərsəyə gətirdiyi filmlərə görə təşəkkür edirəm. İnanıram ki, həm Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsi, həm də digər dövlət qurumlarının dəstəyi ilə bu cür filmlərin hazırlanması gələcək nəsillərin maariflənməsi baxımından mühüm rol oynayacaq, hər zaman gələcək nəsillərə hərbçilərimizin qəhrəmanlığından, erməni vandallarının törətdiyi vəhşiliklərdən danışacaq”.   Seymur ƏLİYEV
Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan Xarici İşlər nazirləri birgə bəyanatla çıxış ediblər
Moskva, 10 oktyabr, AZƏRTAC Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan Xarici İşlər nazirləri Ceyhun Bayramov, Sergey Lavor və Zöhrab Mnatsakanyan arasında Moskvada keçirilən danışıqlar başa çatıb. AZƏRTAC xəbər verir ki, Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov danışıqların nəticələrinə əsasən, birgə bəyanatı elan edib. Bəyanatda deyilir: “Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin müraciətinə cavab olaraq və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın razılaşmasına əsasən, tərəflər aşağıdakı addımların atılması barədə razılığa gəliblər: 1. 2020-ci ilin 10 oktyabr tarixi, saat 12.00 dan etibarən humanitar məqsədlərlə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi və onun kriteriyalarına uyğun olaraq, hərbi əsirlər və digər saxlanılan şəxslər və ölənlərin meyitlərinin dəyişdirilməsi üçün atəşkəs elan olunur; 2. Atəşkəs rejiminin konkret parametrləri əlavə olaraq razılaşdırılacaq; 3. Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə tənzimlənmənin əsas prinsipləri əsasında münaqişənin tezliklə sülh yolu ilə həlli məqsədilə substantiv danışıqlara başlayırlar; 4. Tərəflər danışıqlar formatının dəyişilməzliyini təsdiq edirlər”.   Fəridə Abdullayeva AZƏRTAC-ın xüsusi müxbiri Moskva
Düşmən dəyirmanına su tökməkdən çəkinin
Son günlər o qədər də tanınmayan bəzi saytlarda, eləcə də facebook sosial şəbəkəsində “Hərbi Xəbərlər”, “Məlumatlar” və digər anonim adlar altında fəaliyyət göstərən səhifələrdə Azərbaycan Respublikası Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatı ilə bağlı bəzi xoşagəlməz yazılara rast gəlinir. Bir vaxtlar Qarabağ savaşında erməni qəsbkarlarına və onların havadarlarına qarşı bərabər olduğumuz bəzi yoldaşlarımız heç bir ciddi əsas olmadan adı yuxarıda qeyd olunan resurslarda Respublika Veteranları Təşkilatının rəhbərliyinin ünvanına əsası olmayan, yalan və böhtan xarakterli fikirlər səsləndirirlər.  Mən Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin ehtiyatda olan polkovniki kimi, şərəfli yol keçmiş Əfqanıstan, Qarabağ müharibələri, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri və Təhlükəsizlik orqanları veteranı, Respublika Veteranlar Təşkilatının sədr müavini, ehtiyatda olan polkovnik Cəlil Xəlilova qarşı ədalətsiz və heç bir əsası olmayan məlumatların yayılmasından, hətta facebook sosial şəbəkəsində kimlərinsə öz səhifələrində açıq təhqirə yol vermələrindən böyük təssüf hissi keçirirəm. Bu yalanlara, məsuliyyətsiz və təhqiramiz fikirlərə qəti etirazımı bildirir, şərəfli xidmət və döyüş yolu keçmiş vətənpərvər bir zabitə qarşı belə yaramaz, qərəzli kompaniyanın təşkilatçılarından kimlərisə öz çirkin məqsədlərinə alət etməmələrini, böhtan üzərində qurduqları kompaniyalarını nəhayət dayandırmalarını tələb edirəm.        Cəlil Xəlilov 2014-cü ildə  Azərbaycan  Respublikası Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatının sədr müavini seçildikdən sonra Təşkilatın fəaliyyəti xeyli canlanmış, keçirilən tədbirlərin coğrafiyası daha da genişlənmiş və sanbalı artmışdır. O, Təşkilatın sədri ehtiyatda olan hörmətli generalımız Dadaş Rzayevin tapşırıqını layiqincə və vaxtı-vaxtinda yerinə yetirməklə yanaşı, irəli sürdüyü və reallaşdırılmasında yaxından iştirak etdiyi çoxsaylı təşəbbüsləri ilə yüksək bilikli, təcrübəli və bacarıqlı sədr müavini olduğunu əməli işdə dəfələrlə göstərmişdir. Məhz onun səyi ilə hazırlanan Təşkilatın yeni strukturu bu günki uğurlu fəaliyyətin təmin edilməsində başlıca stimullardan olmuş, işin səmərəsinin, Mərkəzi Aparatda nizam-intizamın daha da yüksəldilməsinə imkan vermişdir. Cəlil Xəlilovun fəaliyyətinin əsas nəticələrindən biri bu gün düşmənlə üzbəüz səngərlərdə xidmət edən əsgər və zabitlərimizlə veteranların, xüsusilə müharibələrdə iştirak təcrübəsi olan, şərəfli döyüş yolu keçmiş veteranların və Təşkilat nümayəndələrinin mütəmadi görüşlərinin təşkil edilməsidir. Özünün dəfələrlə iştirak etdiyi belə görüşlərin, cəbhə bölgələrinə müntəzəm səfərlərin bir əsas məqsədi var: əsgər və zabitlərimizi düşmən üzərində qələbəyə ruhlandırmaq. Məhz onun təşəbbüsü ilə ölkənin müxtəlif regionlarında keçirilən “Qarabağ uğrunda döyüşlərin qəhrəmanlarını tanıyaq və tanıdaq, “Azərbaycan qəhrəmanlar diyarıdır”, “Aprel döyüşləri xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinin parlaq səhifəsidir”,“Torpaq uğrunda ölən varsa Vətəndir”,“Milli qəhrəmanlarımız” və s. tədbirlərin də məqsədi budur. Azərbaycan gənclərini Vətənə, xalqa, torpağa, dövlətə sevgi ruhunda tərbiyə etməklə, onları hazırda erməni hərbi birləşmələrinin işğalı altında olan yurdlarımızı düşməndən azad etməyə həvəsləndirmək və bu müqəddəs missiyanın həyata keçirilməsinə hazırlamaq.  Bütün bu fəaliyyətləri ümumiləşdirərək belə  demək olar.  Cəlil Xəlilov  xalqımızın qəhrəmanlıq tarixində mühüm xidmətləri olan Azərbaycan övladlarının keçdiyi şərəfli həyat yolunun yeniyetmə və gənclərə daha yaxından tanıdılması, onlarda xalqına, dövlətinə sədaqət, tarixinə hörmət, vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsi, həmçinin onlar arasında milli-mənəvi dəyərlərimizin, dövlətçilik ənənələrimizin təbliği istiqamətində dövlət orqanlarının apardığı işə dəstək verir. Cəlil Xəlilov Veteran hərəkatının güclənməsində, Azərbaycanda Vətəndaş Cəmiyyətinin inkişafında, gənclər arasında vətənpərvərlik ruhunun yüksəlməsində,  müharibə veteranlarının, əlillərin, şəhid ailələrinin tibbi-sosial problemlərinin həllində yaxından iştirak etməklə, bütün səyini əsirgəmir. Bu gün Respublika Veteranlar Təşkilatı hörmətli sədrin və sədr müavininin əməyi sayəsində nəinki Azərbaycanda, hətta MDB ölkələrdə böyük nüfuza malik Veteran Təşkilatına çevrilmişdir. Təşkilatın adı ölkə daxilində, ictimaiyyət arasında fərəhlə çəkilir. Onun sıralarında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda döyüşmüş, Silahlı Qüvvələrdə şərəfli xidmət yolu keçmiş kifayət qədər veteran var. Təşkilat Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün veteran və vətənpərvər Qeyri Hökumət Təşkilatları ilə yaxından əməkdaşlıq edərək keçirdiyi bütün tədbirlərə həmin təşkilatların nümayəndələrini də dəvət edir və onların təşkil etdiyi tədbirlərə qatılaraq dəstəyini əsirgəmir. Bütün bunlarda keçmiş SSRİ Silahlı Qüvvələri sıralarında müxtəlif hərbi hissə və birləşmələrdə xidmət yolu keçmiş, kifayət qədər təcrübəli, tanınmış bir zabit olan Cəlil Xəlilovun danılmaz əməyi vardır. Uzun illər Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində şərəfli xidmət yolu keçmiş Sərhəd Qoşunlarının Komandan müavini olmuş Cəlil Xəlilov polkovnik rütbəsində əsl vətənpərvər zabitdir. Yüksək savada, hərtərəfli hazırlığa və bacarığa malik olan bir zabiti,  Respublika Veteranlar Təşkilatının sədir müavini kimi ictimai statusu olan bir şəxsi hər vasitə ilə ləkələməyə, haqqında həqiqətlə yaxından-uzaqda əlaqəsi olmayan məlumatlar yaymaqla ölkə ictimaiyyətini çaşdırmağa çalışanlar heç nəyə nail ola bilməyəcəklər. Ancaq məni də, hər şeyə obyektiv qiymət verməyi bacaran digər zabitlərimizi də narahat edən erməni xislətli şəxslərin Vətən, xalq naminə iş görməyə hərtərəfli potensialı, təcrübəsi və Vətən üçün döyünən qəlbi olan insanlarımızı gündəlik fəaliyyətindən yayındırmağa cəhd göstərmələridir. Təsüflər olsun ki, şərəfli döyüş yolu keçmiş, hər vaxt ölümlə üz-üzə qalmış Cəlil Xəlilov kimi ehtiyatda olan cəsur zabitimizi bəzi nankor, şərəfsiz və səngərdə barıt qoxusu duymayan adamlar bu gün hansısa saytlarda, facebook sosial şəbəkəsində “Hərbi Xəbərlər”, “Məlumatlar” və digər adlar altında fəaliyyət göstərən səhifələrdə kimlərinsə sifarişini yerinə yetirərək, Respublika Veteranlar Təşkilatının adına və onun sədir müavininin nüfuzuna xələl gətirməyə çalışırlar. Biz Azərbaycan Silahlı Qüvələrinin ehtiyatda olan zabitləri bu cür məkirli, iyrənc sifarişi yerinə yetirən adamlara üz tutaraq bunlara son qoyulmasını tələb edirik. Belə təxribatları biz veteranlar torpaqlarının 20 faizi işğal altında və müharibə şəraitində olan ölkəmizdə gənclərin hərbi vətənpərvərlik ruhunda böyümələrinə zərbə kimi qiymətləndir və mənfur düşmənin siyasətinə dəstək hesab edirik.  Adil Haqverdiyev, Respublika Veteranlar Təşkilatının hərbi vətənpərvərlik şöbəsinin müdiri, Əfqanıstan və Qarabağ müharibələrinin veteranı, ehtiyatda olan polkovnik .
Polkovnik Cəlil Xəlilov veteranlar adından dövlət başçısına təşəkkür etdi
“Bu Sərəncam bütün veteranlara olan diqqət və qayğının təzahürüdür”   Xəbər verdiyimiz kimi, Prezident İlham Əliyev 2 may 2024-cü il tarixində 1941–1945-ci illərdə İkinci Dünya müharibəsində iştirak etmiş şəxslərə, həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə birdəfəlik maddi yardım verilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncam İkinci Dünya müharibəsində həm ön xətdə döyüşən, həm də arxa cəbhədə fədakar əməyi ilə diqqət çəkən şəxslərə maddi yardımın göstərilməsini nəzərdə tutur.   Bununla bağlı saytımıza açıqlama verən Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatının sədr müavini, polkovnik Cəlil Xəlilov Prezidentin məlum Sərəncamını alqışlayıb, bunu bütün veteranlara göstərilən qayğı kimi xarakterizə edib:   “Prezidentin 1941–1945-ci illərdə İkinci Dünya müharibəsində iştirak etmiş şəxslərlə bağlı sözügedən Sərəncamı sadəcə həmin müharibədə iştirak edən şəxslərə deyil, ümumilikdə bütün veteranlara göstərilən diqqət və qayğı kimi xarakterizə edilməlidir. Dövlət başçısı bu Sərəncamla bir daha göstərdi ki, o, hansı dönəmdə, hansı tarixi şəraitdə müharibədə iştirak etməsindən asılı olmayaraq, heç bir veteranı unutmur, dövlətimizin, xalqımızın təhlükəsizliyi uğrunda çalışan insanları daim yada salır, onlara dəstək olur.   Dövlət başçısı İkinci Dünya müharibəsində yalnız ön cəbhədə deyil, arxa cəbhədə çalışan, fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif olunan şəxsləri də diqqətdən kənarda qoymur, onların da əməyini, qəhrəmanlığını yüksək qiymətləndirir. Elə bu səbəbdən də məlum Sərəncamda arxa cəbhədə fədakar əməyi ilə diqqət çəkən şəxslərə də maddi yardımın  göstərilməsi nəzərdə tutulub. Hansı ki, bu maddi dəstəyin veteranlarımız üçün mənəvi əhəmiyyəti də olduqca böyükdür. Dövlət başçısının bu qayğısı nəticəsində İkinci Dünya müharibəsi veteranları bu gün də unudulmadıqlarını, əksinə, dövlətimizin davamlı diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduqlarını hiss edir. Bu isə onlara mənəvi güc, böyük ruh yüksəkliyi bəxş edir”.   Polkovnik Cəlil Xəlilov veteranlara göstərdiyi qayğıya görə Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatı, eləcə də bütün veteranlar adından ölkə başçısına təşəkkür edib, minnətdarlığını bildirib:   “Mən Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatı, eləcə də bütün veteranlar adından Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edir, ona öz minnətdarlığımızı bildiririk. Bir daha bəyan edirik ki, veteranlarımız hər zaman olduğu kimi bunan sonra da dövlətçiliyimizə sədaqətlə xidmət edəcək, Müzəffər Ali Baş Komandanın hər bir çağırışını dəstəkləyəcək, bu tapşırıqların icrasında ön səfdə yer alacaqlar”.